Tenisçi Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Büyüme ve gelişme sürecinde olan çocuk sporcuların besinlere olan ihtiyacı, yetişkinler ve spor yapmayanlara göre fazladır. Bu nedenle genç sporcuların iyi bir beslenme alışkanlığı kazanması zorunludur.

 

Sporcular genellikle zamanlarının önemli bir kısmını beceri ve teknik geliştirici antrenmanlar için kullanmakta, bu nedenle beslenme ve dinlenmelerine yeteri kadar önem vermemektedirler. Yapılan en büyük yanlışlardan biri budur. Çocukluk çağındaki sporcular, düzeltilmesi gereken birçok sağlıksız beslenme davranışına sahiptirler. Bunların başında öğün atlama, şekerli ve kolalı içecekler gibi gereksiz enerji içeren ve besin değeri düşük besinlerin tüketimi gelmektedir.

 

Genç sporcuların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması ve istenen düzeyde performans gösterebilmesi için dikkat etmeleri gereken noktalar şunlardır:

-Çikolata, gofret, şekerleme gibi yiyeceklerin içerdiği enerji yüksek olmakla birlikte, besin değeri oldukça düşüktür. Bu besinlerin fazlaca tüketilmesi konusunda dikkatli olunmalı.

-Çikolata, gofret, şekerleme gibi besinler yerine kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılan makarna, pilav, patates, ekmek gibi besinler tercih edilmeli.

-Öğün atlanılmamalı.

-En az 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün ile beslenilmeli.

-Kahvaltı kesinlikle ihmal edilmemeli.

-Gün içi bolca taze sebze- meyve tüketilmeli.

-Sabah kahvaltısının çok önemli olduğu unutulmamalı.

-Artan vücut ısısını dengelemek için, sıvı alımı ihmal edilmemeli.

-Antrenman öncesi, sırası ve sonrasında sıvı alınmalı.

-Su içmek için susamayı beklemeli.

-Her 20 dakikada bir ara vererek mutlaka su içilmeli.

-Müsabaka öncesi son hafta egzersiz süresi azaltılmalı.

-Müsabakadan bir gün önce mutlaka dinlenilmeli.

-Müsabakadan 2-3 saat önce kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılan makarna, pilav, patates, ekmek gibi besinlerden oluşan bir mönü tüketilmeli.

-Ağır yağlı ve etli yiyecekler müsabaka öncesi yenilmemeli.

-Acılı, baharatlı, gaz şikayetine neden olacak besinler müsabaka öncesi tüketilmemeli.

-Daha önce tüketilmeyen ve bilinmeyen besinler yenilmemeli.

-Antrenman veya müsabaka sonrası, ilk yarım saat içinde yoğun karbonhidrat içeren besinlerden tüketilmeli. (Taze meyve suyu, bisküvi, muz vb.)

 

Spor performansı çocuğun beslenmesinden çok etkilenir. Az beslenmek kondisyon düşüklüğü ve kilo kaybına yol açar. Fazla beslenmek de kilo aldırıp bu sefer yine performansı olumsuz etkiler. Olması gereken en uygun kiloda ve alınması gereken enerji yeterince alındığı şartlarda yapılan tüm sporlarda başarı yükselecektir. Bu da çocuğun özgüveni ve yaptığı spora daha çok bağlanması açısından çok önemli bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir